top of page

הודעות קמ״ג

עידכונים בנוגע לתקופת הקורונה - קמ"ג
24/04/2020

שבת שלום לכולם,
בשבוע הקרוב נכנס לשבוע השביעי לאירועי הקורונה, להלן סטאטוס המצב וכן מספר התייחסות לשאלות שעלו על ידכם בתקופה האחרונה.
 (1) התו הסגול: מנק"מ ציין בהודעתו כי הם "מובילים את ההיערכות לקבלת היתר ל"תו הסגול". למי שלא יודע, התו הסגול הוצא על ידי משרד הבריאות במסגרת מסמך "הקלות בכפוף למגבלות", המסמך ערוך כעת עבור משרדים/תעשיה/שרותים ואינו מיועד למגזר הציבורי.
ב"תו הסגול" שהוצא, אין מגבלת כמות עובדים למעסיק אשר עומד בקריטריונים הנדרשים.
בימים אלו זומנו שני נציגים של ארגוני העובדים להצטרף לדיונים בנושא היערכות הקמ"ג לתו הסגול, דיונים אשר אמורים להיערך במהלך השבוע הקרוב, בהנחה שהקריטריונים יהיו דומים גם עבור המגזר הציבורי, התבקשו כבר מנהלי יחידות לבחון את התאמת המתקנים שלהם לקריטריונים הקיימים.
להערכתנו, בהתאמות הנדרשות ניתן יהיה בקרוב להחזיר את כל העובדים לעבודה שוטפת, אנו וההנהלה נמשיך לעדכן בנושא.
(2) שכר: על פי הנחיות הממונה על השכר תהיה פגיעה בשכרם של העובדים אשר לא היו לפחות יום אחד במהלך חודש רצוף, מרביתכם היו לפחות יום אחד בעבודה במהלך חודש מרץ אולם חלקכם לא היה כלל במהלך חודש אפריל. הפגיעה הידועה כרגע הינה בהוצאות הרכב המשתנות, הארגונים אינם מוכנים לגזרה זו ויפעלו על מנת לנסות ולתקן עוול זה אשר עלול להיגרם לעובדינו, עובדים אשר אולצו שלא להגיע לעבודה.
(3) תקנות חירום
בנקודת זמן זו התקנות הינן "רק" עד לתאריך ה- 30/04/2020, יחד עם זאת ידוע לנו כי נציגי ההסתדרות דנים עם נציגי הממשלה בנוגע לשני נושאים מרכזים: הראשון בנוגע להקטנת הפגיעה שהייתה לעובדים בסבב התקנות הראשון, אשר הסתיים בתאריך ה- 19/04/2020, והשני בנוגע להמשך ההתנהלות כיוון שהתקנות הנוכחיות מסתיימות ב- 30/04/2020, אנו תקווה כי הצדדים יגיעו להבנות טובות עבור העובדים.
 

* יש להיות ערים למצב בו הצדדים לא יגיעו להבנות בנוגע להמשך או לחילופין יוחלט על שיחרור המגזר הציבורי לעבודה, בשני המקרים העבודה תחודש ב- 03/05/2020. במידה ויוחלט אחרת תצאנה הודעות מתאימות.

 

לשמחתנו, ההנהלה החלה לשתף את נציגי הארגונים בדיונים, אנו מקווים כי נישמע ודעתנו תילקח בחשבון, ומאמינים כי ההנהלה תקבל את ההחלטה לישם את כל הנדרש בתו הסגול על מנת שכולנו נחזור לעבודה סדירה.

הנכם מוזמנים לפנות אלי ואל חברי הוועד בכל נושא, שאלה או רעיון אשר יצוץ, אנו נשמח לנסות לקדם ולסייע,
ואסיים, באיחולי בריאות איתנה וכל טוב לכם ולבני משפחותיכם.

17/04/2020

שבת שלום לכולם,
בשבוע הקרוב נכנס לשבוע השישי של אירועי הקורונה, להלן סטאטוס המצב וכן מספר התייחסות לשאלות שעלו על ידכם בתקופה האחרונה.
 (1) תקנת החירום: בתאריך ה- 14 באפריל 2020 המדינה התקינה תיקון ל"תקנות לשעות חירום" (הגבלת מספר העובדים במקום עבודה לשם צמצום התפשטות נגיף הקורונה החדש), התיקון הינו הארכת התקנה מתאריך ה- 16/04/2020 עד לתאריך ה- 19/04/2020 בשעה 06:00.
כפועל יוצא מהתיקון אין עדין הנחיות לגבי העבודה ביום ראשון הקרוב, בהודעת מנק"מ נכתב: "נכון לעכשיו, ובהתאם להארכת תקנות שעת חירום, עודכנו כי ביום ראשון הקרוב, 20.4.19 ,יש להמשיך ולעבוד במתכונת דומה לזו שעבדנו בשבועות האחרונים..",
קיימת סבירות כי תהיה הארכה של התקנות עם שינויים כאלו ואחרים,
יחד עם זאת, אנו, רונן ואני, בשיח עם נציגת ההנהלה נאמר כי במידה שניתן יהיה לחזור ורק בגלל ההנחיה עובדים לא יגיעו נכתב על ידה ".. אנחנו ניקח אחריות", אחריות ההנהלה צריכה להיות גם על הימים אשר קדמו לתקנת החירום.
(2) טלגרם: חלקכם פנו אלי בנוגע להצטרפות לאפליקצית הטלגרם, פנינו לגורמים אשר אחראים על נושא הביטחון בחצר, תשובתם הייתה "ברור שיש סיכון, אולם זהו הכלי הטוב ביותר שניתן להשתמש בו לבקשה שהופנתה אליהם". אני מודה על הפניות ושמח לדעת כי האנשים שלנו ערים ורגישים לנושא.
(3) שאלות מן הציבור:

(א) שיתוף בהחלטות: לצערנו למרות בקשות חוזרות ונשנות יו"ר שלל ארגוני העובדים אינם יושבים בישיבות בהן מתקבלות החלטות ההנהלה, החלטות אשר תמיד יהיו וצריכות להיות שלה.
ולכן, למרות שאנו בטוחים שישנה חשיבה אין אנו יכולים לתת מענה לשאלות בנוגע לסיבות המובילות לכך שחלק מכם בבית וחלק אחר בעבודה.
(ב) עבודה מהבית: לצערי ההנהלה אינה מוכנה להכיר בעבודה אשר חלקכם עושה בבית, כגון: כתיבת וביצוע סקרי ספרות, פזי, קורסים מקוונים וכדומה....., לצערנו הסיבות שניתנו אינן מקובלות עלינו אולם אלו החלטות ההנהלה, בסוף האירוע אנו נצטרך לקיים עם ההנהלה דיון על הנושא למקרה שאירוע כזה יחזור על עצמו.
למרות הנ"ל, אני קורא לכם להמשיך ולבצע את אותן הפעילויות.
(ג) מדוע עובד זה או אחר מוגדר כחיוני באותה קבוצה: לצערי, אני לא יודע לתת מענה טוב לכך.

 

ללא קשר, אני שמח לשמוע ולראות אנשים אשר מתנדבים באופן פרטי לפעילות זו או אחרת, הדבר מעיד על איכות האנשים שבחצר וניצול הזמן היעיל. 

ארגוני העובדים מודעים למורכבות האירוע וערים לבעיות שחלקכם חווים, אנו מקווים שנחזור במהרה לעבודה וכי התחושות שחלקכם חש בתקופה זו לא תשפענה על העבודה בהמשך. 

ואסיים, באיחולי בריאות איתנה וכל טוב לכם ולבני משפחותיכם

08/04/2020
חג שמח לכולם,
פסח הינו חג החרות, החג בו הפכנו לעם תוך כדי קבלת והגדרת הזהות שלנו. השנה בעקבות האירועים נראה כי חודדו "קצת" דברים שנשכחו מהזהות שלנו, גדלה הדאגה שלנו להורים אשר מבודדים וגדלה הסולידריות לשאר האוכלוסיות שבסיכון, אנשים נרתמים לסייע, לעזור, עוצרים רגע מהמרוץ המטורף של היום יום ולומדים להעריך יותר את מה שיש, הדברים שהיו ברורים מאליהם עד אתמול הם כבר לא כאלה כיום.
מוזר כי ביום יום אנו חושבים ומצפים לחופשה זו או אחרת ובחג החרות והחופש הזה, מרביתנו ומרבית בית ישראל חושבים רק על איך חוזרים לעבודה, פרופורציות המשתנות בהתאם לסיטואציה, לומדים להעריך יותר את הטוב והפשוט.
בתקופה זו שלפני החג אנו מקווים לחזור לשגרה והפשטות בה, ישיבת הבוקר לקפה עם החברים הצחוק סביבה וכי העבודה תתקיים ותפרח שוב.
משימות רבות תהיינה בפנינו אם החזרה לעבודה, אולם מי ייתן וגם כשנחזור לא נישאב לשיגרה ולא נשכח את הרצון והצורך לעזור לזולת, אם בעבודה או מחוצה לה, תחושות המלוות אותנו בימים אלו.
אני מקווה כי סיומו של חג האביב יביא איתו בשורה של צמיחה וכי שוב תהיה יציאה אולם הפעם מ"חופשת הסגר" לעבודה.
ברצוני לאחל לכם ולמשפחותיכם, אלו אשר יחגגו איתכם ואלו שרחוק יותר, חג חרות שמח, בריאות איתנה וכל טוב.
"עברנו את פרעה נעבור גם את זה.."
03/04/2020
חברות וחברים שלום,

זהו כבר השבוע השלישי בו חלקנו בעבודה, חלקנו בחופשה ע"פ ההנחיות וחלקנו מבודדים, בידוד עקב חזרה מחו"ל וכן עקב נסיעה משותפת עם חולה קורונה אשר אותר בחצר, מצב מורכב.

בשבוע הקרוב נחוג כולנו את חג הפסח, חג יציאתנו מעבדות לחירות, אירוני לחשוב על כך שחלקנו ביושבו בבית מייחל בדיוק להיפך מכך, וחושב כיצד הוא חוזר ל"עבדות" ומתי תיפסק ה"חירות" שאולצנו אליה.

על פי ההנחיות של הממשלה, השנה, בשונה ממה שמרבית ישראל מורגלת, החג ייחגג במסגרות משפחתיות מצומצמות מאוד. על מנת לנסות, לדכא ולמגר את וירוס הקורונה, מי ייתן והכאב שבחגיגות המצומצמות יהפוך לשמחה מיד עם סיומו וכי ההקרבה של כל אחד ואחת מאיתנו ושל הסובבים אותנו תאפשר את היציאה מה"סגר".

בנימה אישית, ומתוך שיחה עם חברים, בתקופה זו שמרנו מרחק מהמבוגרים, הורים וקרובי משפחה, ולמרות שמרביתנו לא רואה את אותם אנשים בתדירות גדולה, העובדה ש"נאלצנו" לשמור מהם מרחק עוררה ברבים מאיתנו רגשות געגוע שאין אנו חווים ביום יום, אני מאחל לנו כי לאחר היציאה הסגר שלנו והבידוד שלהם, נזכור זאת וננסה לשמור על קשר הדוק יותר עם המבוגרים היקרים לנו.

בעקבות פתיחת הקבוצות היו אלי פניות פרטיות בנוגע לתנאים, לנהלים בתקופה הזו וכן בקשות הקשורות להתנהלות השוטפת שלנו כארגון עובדים (הצטרפות לביטוח, בירור בנוגע לוועדת ההשתלמויות, הלוואות מהבנק, התנהלות מול ההנהלה בתקופה זו ועוד...), שמחנו ונשמח לקבל את הפניות וכן להמשיך ולסייע בנושאים השונים.

ארגון המחקר בקמ"ג נמצא בקשר רציף עם משא"ן וההנהלה, אשר מיידעים אותנו ודנים בנוגע לעובדים אשר בעבודה ובבית במגוון נושאים, בעיקר שכר וימי חופשה ומחלה.

כבשגרה כך גם בחירום אנו עומדים לרשותכם וקוראים לכם להמשיך ולפנות אלי או לכל אחד מחברי וועד הארגון בכל שאלה שצצה או שברצונכם להציף.
אנחנו מאחלים לכולכם שבת שלום, בריאות איתנה וחזקה ובשורות טובות 🙏

27/03/2020
חברות וחברים שלום,
לפני הכל ברצוני לציין כי גם בזמן שיגרה ובמיוחד בזמן חירום, אנו וועד העובדים נמצאים כאן בשבילכם ובקשר עם משא"ן וההנהלה, אשר מיידעים אותנו בנושאים השונים ודנים בנוגע לעובדים אשר בעבודה ובבית, ולכן אל תהססו לפנות אלי או לכל אחד מחברי הוועד בכל שאלה או בקשה בכל שעה.
קרוב לשבועיים שחלקכם נמצא בבית באופן מלא או חלקי, אם בשל הצורך להיות עם הילדים, בידוד עצמי עקב מצב בריאותי או השתייכות לקבוצת סיכון, או בשל העובדה שהוחלט על כך בשל ההנחיות להקטנת מספר העובדים בחצר.
לפני כיומיים הוחלט, בשלל ההנחיות, לא רק להקטין את כמות העובדים בו זמנית, אלא גם לקבוע ולהגדיר את קבוצת העובדים שמית, דבר אשר מקשה על ההנהלה לחלק את הנטל בין העובדים.
ימי מחלה, בהתאם להנחיות המדינה סוכם והובן, כי הימים יוכרו עד לתאריך ה- 21/03 כולל, תעודת מחלה, בודדת, שהוצאה לפני ה- 15/03 והינה לתקופה שמעבר ל- 21/03, הימים יוכרו גם הם, וועדת מעקב שתוקם תדון בכל "מקרי הביניים" ואחרים.
פגיעה בשכר, על פי ההסכם והצו, במקרה של סיום ימי החופשה, השכר לא יפגע וינתן ע"ח ימי חופשה עתידיים.
קרן משותפת של עובדים והנהלה, ע"פ ההסכם, אמורה לסייע ולהקל, טרם ידועים פרטים לגביה.
נראה כי צפויה לנו עוד תקופה מורכבת ומאתגרת בבתים ובעת החזרה לעבודה, אולם כרגע כולנו צריכים להתרכז בדאגה לבריאות האישית ושל הסובבים אותם.
במידה והנכם זקוקים למידע או סיוע כלשהו, אנו קוראים לכם להיעזר בקו שהוקם על ידי ההנהלה, 08-6567111, או לפנות אלינו על מנת שנעביר את השאלה/בקשה.
האירוע טרם הסתיים אולם ברצוני לציין לחיוב את מנק"מ וההנהלה אשר נאלצו ונאלצים לקחת החלטות שאינן קלות, ועדין מנסים לבחון כיצד ניתן לצמצם את הפגיעה בעובדים. 
אנחנו מאחלים לכולכם שבת שלום, בריאות איתנה וחזקה ובשורות טובות 🙏
bottom of page